AJAX

Diaľkovo ovládateľný zásuvkový adaptér typu Schuko F Ajax Socket

"Zásuvkový adaptér typu Schuko F s diaľkovým ovládaním a meraním spotreby elektrických zariadení. 

Ajax Socket vám umožňuje pohodlne ovládať vaše pripojené elektrické spotrebiče prostredníctvom inteligentnej mobilnej aplikácie.

Tento adaptér je vybavený farebným LED indikátorom, ktorý naznačuje aktuálny stav. Môžete tiež sledovať spotrebu elektrickej energie a využívať analytické funkcie pre efektívnejšiu kontrolu spotreby."

AJAX Socket

Čo to ale znamená v praxi a ako ho vieme využiť ?

Zásuvkový adaptér typu Schuko F v praxi

AJAX Socket sa dá použiť na rôzne spôsoby. Pokúsim sa vám zo pár možností použitia rozpísať v tomto článku. Od bežných, až po rôzne atypické riešenia, ktoré by vás možno ani nenapadli.

solárny ostrovný systém

1. CHATA

V tomto príklade použijem moju vlastnú chatu a spôsob akým ju využívam.

Jedným z možno netradičných riešení, je použitie napríklad na chate, kde nie je privedená elektrická prípojka a o napájanie spotrebičov sa stará solárny ostrovný systém.

Ak by vás zujímalo ako mám riešené napájanie jednotlivých spostrebičov/zariadení, môžete si to prečítať v tomto článku. Teraz sa budem venovať prevažne chytrej zásuvke od AJAXu.

Menič som si zvolil od značky Victron s možnosťou ovládať si ho mobilom v dosahu BT. Na fyzickom vypínači mám 3 režimy, zapnuté, vypnuté a ECO(smart). V smart režime viem menič ovládať mobilom cez aplikáciu. Viem si ho zapnúť, vypnúť, alebo nastaviť ECO režim, kde keď mi klesne odber pod určitú hodnotu, tak sa prepne do vypnutého stavu a na opätovné zapnutie, ho musím zasa zapnúť cez mobilnú aplikáciu.  Toto riešenie mi vo väčšine času vyhovuje, ale je to trošku zložitejšie pre použitie napr. pre mojích rodičov, ktorí nie sú až taký kamaráti s modernou technikou a aplikáciami.

V prípade, ked s nimi nie som na chate, som mal iba try možnosti a to nechať elektrinu stále zapnutú alebo vypnutú, prípadne ich naučiť ako to na meniči manuálne prepínať. To by ale stratilo pre mňa potom význam ovládania meniča mobilom, lebo ak by ho zrovna nechali vypnutý, musel by som ho ísť manuálne vypnúť..

Ponechať celý čas pustené zásuvky pod prúdom má svoje plusy aj mínusy.

Za mňa jediné plus bolo, že keď prišli rodičia na chatu a potrebovali používať zariadenia na 230V , jednoducho ich len dali do zásuvky a bolo. Všetko fungovalo, a funguje kým je v batérií elektrina.

Mínusy sú pre mňa hlavne bezpečnosť a pocitová, asi aj reálna strata kontroly, nad tým, čo sa na chate deje. Nečakaný skrat v sieti, zabudnutý zapnutý spotrebič, ktorý v lepšom prípade len vybije batériu, v horšom podpáli chatu. Na koľko tu nie je dostupná ani voda, tak napojenie na automatické hasenie požiaru nepripadá v mojom prípade do úvahy.

Na šťastie som si ale alektrinu a rozvody na chate robil sám, rozhodol som sa pre netipické riešenie zásuviek.

Urobil som si zo zásuviek predlžovačky zabudované v stene.

Z meniča ide predlžovačka, ktorá sa delí na dva obvody, obvod do altánku a obvod do chaty, kde sa to ďalej delí na poschodia. Keďže v zime nie je solárny systém až tak efektívny ako by som potreboval, rozhodol som sa pre riešenie, kde sa zásuvky v stene budú chovať ako predlžovačky. V tomto riešení je iba na mne, kde si budem čerpať zdroj energie pre 230V. Batéria (menič) alebo elektrocentrála na benzín.

Ak náhodou nemám nabitú batériu (v zimnom období), prípadne si chcem urobiť napr. kávu v kanvici, kde by to už potrebovalo silnejší menič a batériu, tak použijem elektrocentrálu, na ktorú napojím tieto moje zásuvky.

Akú úlohu tu hrá zásuvka od AJAXu?

Pri zapojení na menič a následnom zapojení týchto mojích "predlžovačiek" do AJAX zásvuky, získavam presne to, čo som potreboval, kontrolu nad 230V na chate.

Zásuvka dokáže reagovať na stav zabezpečovacieho systému AJAX, ako napr. zamknuté/odomknuté.

Túto vlastnosť som sa rozdohol použiť následovne.

Rodičia prídu na chatu, pred vstupom na pozemok si cez AJAX klúčenku odomknú (odarmujú) bezpečnostný systém, a zásuvka sa aktivuje, začne púšťať prúd do mojej siete.

Počas doby, kedy je systém odomknutý, stále ide prúd do zásuviek v stene, či už v altánku alebo na chate.

Akonáhle rodičia odídu z chaty, zamknú a aktivujú (zaarmujú) bezpečnostný systém, tak mi zásuvka vypne prúd v mojích "predlžovačkách". Všetky spotrebiče, ktoré v nich boli náhodou zapojené, sa potom automatický vypnú, na koľko ich nemá už čo napájať.

Zásuvka svoj stav indikuje led svetlom, kde zelená znamená prúd ide, a modrá prúd nejde.